5MPx IP PoE kamera s 5× zoomom | ZONEWAY NC965+
ZONEWAY NC965+ – 5MPx IP PoE kamera s 5× zoomom PoE 5MPx IP STARVIS bullet kamera, antivandal,..
https://apexis.sk/valcova-ptz-kamera-8mpx-4k-5x-zoom-hico-gr-ps3x5i-m8s
Vonkajšia IP kamera HICO X5I-M8S nasníma 4K obraz (8 Mpx), vzdialený detail približuje motorizovaným objektívom a celé telo valcovej kamery natáča motorom na kĺbe. Ak hľadáte vonkajšiu IP kameru so zoomom na dv...

Vonkajšia IP kamera HICO X5I-M8S nasníma 4K obraz (8 Mpx), vzdialený detail približuje motorizovaným objektívom a celé telo valcovej kamery natáča motorom na kĺbe. Ak hľadáte vonkajšiu IP kameru so zoomom na dvor, do areálu alebo k vjazdu, tu sú čísla, ktoré o výbere rozhodujú. Motor tu natáča celé valcové puzdro aj s optikou, a to v rozsahu 0–180° a 0–55° (podľa výrobcu). Napájať ju možno z 12 V DC alebo po sieťovom kábli s PoE splitterom – PoE splitter v balení dostanete navyše k samotnej kamere.














Rozlíšenie. Obraz 3840 × 2160 px má 8 294 400 bodov, teda štyrikrát viac než Full HD. Ako 4K kamera so zoomom preto po priblížení nechá v zábere viac detailov než 4Mpx kamera s rovnakým objektívom. Hlavný prúd možno znížiť na 6, 5, 4 alebo 3 Mpx či 1080p, takže kamera sa prispôsobí aj staršiemu rekordéru.
Zoom. Zoom 5× je pomer 13,5 mm k 2,7 mm: pri najdlhšej ohniskovej vzdialenosti sa cieľ zobrazí zhruba päťkrát väčší než pri najširšej. Ak vám softvér ponúkne väčšie priblíženie než 5×, ide už o digitálny zoom bez nových detailov.
Uhly záberu. Výrobca ich neuvádza, preto platí výpočet z rozmerov snímača 5,57 × 3,13 mm (SONY IMX415), vždy približne:
Hodnoty berte ako orientačné: skutočný objektív sa od výpočtu môže o pár stupňov odchyľovať. Na presné plánovanie overte záber priamo na mieste.

Prevedenie kamery ukazuje video výrobcu: objektív, kĺb na natáčanie tela kamery aj nástenná základňa.
Natáčanie tela kamery. Táto valcová PTZ kamera je otočná kamera: motorický kĺb otáča a nakláňa celé valcové puzdro v rozsahu 0–180° a 0–55° (podľa výrobcu). Po montáži na stenu tak kamera pokryje polkruh pred sebou, nie plný kruh ako kupolová PTZ. Po výpadku napájania sa podľa výrobcu poloha obnoví. Výrobca uvádza najvyššiu rýchlosť 20 °/s pre otáčanie a 10 °/s pre náklon; ovládacia rýchlosť otáčania sa volí od 0,5 do 20 °/s. Telo kamery tak celých 180° prejde zhruba za 9 s a náklon o 55° trvá asi 5,5 s (výpočet z údajov výrobcu).

Noc: šesť IR LED s dosahom 30 m a 0,005 lx. Za tmy scénu osvetľuje šestica IR LED s dosahom 30 m (údaj výrobcu; vplyv má prostredie), IR sa stmieva plynulo a deň s nocou strieda filter IR-CUT, sám alebo ručne. Citlivosť udáva výrobca 0,005 lx vo farbe pri svetelnosti objektívu F1,6 a 0 lx v čiernobielom režime s IR prisvietením. Na kontrastné scény slúžia WDR, HDR, BLC, HLC, odhmlievanie a potlačenie šumu 2D/3D, expozíciu stráži automatická uzávierka od 1/25 do 1/100 000 s (podľa výrobcu). Pri zoome na 13,5 mm môže kamera mieriť ďalej, než kam prisvietenie dosiahne, takže pri cieli za hranicou 30 m počítajte s doplnkovým svetlom.
Napájanie 12 V DC alebo PoE cez splitter. Napájacie napätie je podľa výrobcu 12 V DC. Sieťový kábel stačí tam, kde pred kameru zapojíte splitter z balenia: ten zaradí kameru do rozvodov s PoE switchom alebo injektorom. Rozmery 168 × 68 × 78 mm (podľa výrobcu), kovové puzdro s krytím IP66 (údaj výrobcu), prevádzková teplota −40 až +60 °C, vlhkosť 0–95 % bez kondenzácie (podľa výrobcu). Na stenu sa upevňuje nástennou základňou.
Záznam: koľko miesta treba. Ukladať možno na SD kartu (podľa výrobcu), do rekordéra s ONVIF, prípadne na NFS / NAS (podľa výrobcu). Výrobca udáva dátový tok videa 512 kb/s až 6 Mb/s a vedľajší prúd s nižším rozlíšením (640 × 360, VGA, D1). Kodeky H.265+, H.265 aj H.264 pracujú v režime CBR alebo VBR. Orientačný výpočet: každý Mbit/s toku dáva zhruba 0,45 GB za hodinu, takže pri 4 Mbit/s vznikne asi 1,8 GB za hodinu a úložisko 128 GB (napr. disk v rekordéri) vystačí približne na 70 hodín. Skutočný tok závisí od pohybu v zábere a od voľby kodeku.
Detekcie, zvuk a pripojenie. Kamera zvládne vniknutie do zóny, prekročenie čiary, opustenie miesta, počet osôb aj pohyb a rozlíši človeka od vozidla. Alarmový vstup nemá, má jeden výstup. Udalosť podľa výrobcu spustí záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), odoslanie snímky na FTP alebo hlásenie alarmovému centru. Mobil sa pripája cez P2P cloud s aplikáciou HiEasy (kamera po pripojení ukazuje stav „Internet ready“), ako IP kamera ONVIF sa pripojí k rekordéru (Profile S podľa výrobcu) a ponúka aj prúd RTSP. Testované – kompatibilné s rekordérmi Milesight, Dahua, Hikvision aj ZONEWAY cez ONVIF. Webové rozhranie kamery je bez češtiny a slovenčiny.

Ďalšie kamery pre vonkajšie kamerové systémy nájdete v kategórii vonkajšie IP kamery, v sekcii PoE IP kamery a medzi PTZ kamerami; celý sortiment je v sekcii IP kamerové systémy. Z podobných kamier HICO ponúkame H10X50 (valcová PTZ, 10× zoom) a IV10M80 (PTZ, 20× zoom).
Záznam rieši sieťové video rekordéry, napríklad ZONEWAY NVR3016 pre 16 kanálov. K napájaniu po sieťovom kábli patrí PoE switch ZONEWAY alebo PoE injektor, k napájaniu 12 V zdroj 12 V / 4 A; pamäť v kamere rozšíri karta microSD 128 GB.
Je to otočná kamera so skutočným optickým zoomom?
Áno: o optickom zoome rozhoduje motorizovaný objektív s ohniskom 2,7–13,5 mm a hodnota 5×. Čo je nad ňou, je už digitálne priblíženie.
Aký je uhol záberu kamery?
Približne 92° vodorovne pri 2,7 mm a približne 23° pri 13,5 mm (vlastný výpočet zo snímača; údaje výrobcu chýbajú). V 20 m od kamery pokryje najširší záber zhruba 41 m šírky.
Treba na prístup z mobilu verejnú IP adresu?
Nie, na vzdialený prístup stačí aplikácia HiEasy s cloudom P2P; po pripojení kamera ukazuje stav „Internet ready“.
Počujem okolie kamery a môžem cez ňu hovoriť?
Áno, kamera má vstavaný mikrofón a reproduktor a podporuje obojsmerný hovor; potlačenie ozveny udáva výrobca.
Poradí si kamera so starším rekordérom?
Ak rekordér 8 Mpx nezvláda, znížte hlavný prúd na 5, 4 alebo 3 Mpx, prípadne 1080p; pripojenie prebieha cez ONVIF.
Dá sa kamera napájať po sieťovom kábli?
Áno, pomocou PoE splittera z balenia; samotná kamera sa inak napája 12 V DC.
Obsah spracoval Ing. Václav Turek, technik.
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Kamera a obraz | |
| Model | HICO X5I-M8S |
| Výrobné označenie | GR-PS3X5I-M8S |
| Typ | vonkajšia valcová (bullet) IP kamera s motorickým natáčaním celého tela kamery (PTZ) |
| Obrazový snímač | 8 Mpx SONY IMX415, CMOS 1/2,7″ (veľkosť podľa výrobcu) |
| Maximálne rozlíšenie | 8 Mpx, 3840 × 2160 px (4K) |
| Ďalšie rozlíšenia hlavného prúdu | 6 Mpx, 5 Mpx, 4 Mpx, 3 Mpx, 1080p |
| Kompresia videa | H.265+, H.265, H.264 |
| Riadenie dátového toku | CBR / VBR, 6 stupňov kvality obrazu |
| Dátový tok videa | 512 kb/s – 6 Mb/s (podľa výrobcu) |
| Vedľajší prúd | nižšie rozlíšenie 640 × 360, VGA, D1 (720 × 480) (podľa výrobcu) |
| Deň / noc | prepínací filter IR-CUT; režim automaticky alebo ručne (časový plán podľa výrobcu) |
| Minimálne osvetlenie | 0,005 lx vo farebnom režime (F1,6); 0 lx v čiernobielom režime so zapnutým IR prisvietením (podľa výrobcu) |
| Elektronická uzávierka | automatická, 1/25 – 1/100 000 s (podľa výrobcu) |
| Nastavenie obrazu | BLC, HLC, WDR, HDR, 2D/3D potlačenie šumu, odhmlievanie, súkromné zóny, zrkadlenie a otočenie obrazu (podľa výrobcu) |
| Úpravy obrazu | sýtosť, jas, kontrast, ostrosť, zosilnenie, vyváženie bielej – vo webovom rozhraní kamery alebo v klientskom softvéri (podľa výrobcu) |
| Objektív a zoom | |
| Objektív | motorizovaný, s autofokusom |
| Ohnisková vzdialenosť | 2,7–13,5 mm |
| Optický zoom | 5× |
| Svetelnosť | F1,6 (podľa výrobcu) |
| Uhol záberu (výpočet zo snímača, približne) | vodorovne ≈ 92° (2,7 mm) až ≈ 23° (13,5 mm); zvisle ≈ 60° až ≈ 13°; uhlopriečne ≈ 100° až ≈ 27° (výrobca uhly neuvádza; skutočná optika sa môže o niekoľko stupňov líšiť) |
| Natáčanie kamery (PTZ) | |
| Pohyb | celé telo valcovej (bullet) kamery sa otáča a nakláňa na motorickom kĺbe |
| Rozsah otáčania | 0–180° (podľa výrobcu) |
| Rozsah náklonu | 0–55° (podľa výrobcu) |
| Rýchlosť otáčania | až 20 °/s (podľa výrobcu) |
| Rýchlosť náklonu | až 10 °/s (podľa výrobcu) |
| Ovládacia rýchlosť otáčania | 0,5–20 °/s (podľa výrobcu) |
| Obnovenie polohy | po výpadku napájania sa poloha obnoví (podľa výrobcu) |
| Nočné videnie | |
| Prisvietenie | 6× IR LED (podľa výrobcu) |
| Dosah IR | až 30 m (podľa výrobcu; závisí od prostredia) |
| Riadenie IR | plynulé stmievanie IR prisvietenia |
| Audio | |
| Mikrofón a reproduktor | vstavané, obojsmerný hovor |
| Audio vstup a výstup | Mic-in / Line-in, audio výstup |
| Audio kompresia | G.711u / G.711a |
| Potlačenie ozveny | áno (podľa výrobcu) |
| Inteligentné funkcie a alarm | |
| Detekcie | detekcia pohybu, vniknutia do zóny, prekročenia čiary, opustenia miesta, počítanie osôb |
| Filter cieľa | človek / vozidlo / oboje |
| Alarmové vstupy / výstupy | 0 vstupov, 1 výstup (doba zopnutia 1–600 s) |
| Reakcia na udalosť | záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), snímka na FTP, nahratie na server alarmového centra, upozornenie v aplikácii (podľa výrobcu) |
| Sieť, záznam a aplikácia | |
| Protokoly a štandardy | ONVIF (Profile S podľa výrobcu), RTSP, DDNS, P2P; HTTP, DHCP, NTP (podľa výrobcu) |
| Kompatibilita s rekordérmi | ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight cez ONVIF |
| Aplikácia a cloud | HiEasy, vzdialený prístup P2P (stav „Internet ready“) |
| Úložisko | záznam na kartu SD, sieťové úložisko NFS / NAS, snímky na FTP (podľa výrobcu) |
| Webové rozhranie | v Chrome cez prehrávač WebPlayer |
| Webové rozhranie – jazyky | bez češtiny a slovenčiny; kameru možno ovládať aj v aplikácii HiEasy |
| Prevedenie a napájanie | |
| Puzdro | kovové, biele |
| Krytie | IP66 (údaj výrobcu) |
| Rozmery | 168 × 68 × 78 mm (podľa výrobcu, rozmerový výkres) |
| Montáž | na stenu nástennou základňou |
| Prevádzková teplota a vlhkosť | −40 až +60 °C, vlhkosť 0–95 % bez kondenzácie (podľa výrobcu) |
| Napájanie | 12 V DC (údaj výrobcu) alebo PoE cez externý PoE splitter, ktorý je súčasťou balenia |
| Súčasť balenia | externý PoE splitter od výrobcu |
| Poznámka k údajom | |
| Zdroj údajov | Údaje označené „podľa výrobcu“ alebo „údaj výrobcu“ pochádzajú z technickej tabuľky výrobcu (HICO TECH); uhol záberu je vlastný výpočet zo snímača (približne). |