8 Mpx PoE IP dome kamera s 5x zoomom a AI | ZONEWAY NC961+
https://apexis.sk/zoneway-nc961-8mpx-wdr-mic-colorvu
ZONEWAY NC961+ – kamerový systém na firmu: 8Mpx PoE dome kamera so zoomom a duálnym prisvietením ZONEWAY NC961+ je vonkajšia sieťová kamera s rozlíšením 8 Mpx (4K), 5x motorickým zoomom a dvojitým nočným prisvi... viac
ZONEWAY NC961+ – kamerový systém na firmu: 8Mpx PoE dome kamera so zoomom a duálnym prisvietením
ZONEWAY NC961+ je vonkajšia sieťová kamera s rozlíšením 8 Mpx (4K), 5x motorickým zoomom a dvojitým nočným prisvietením, infračerveným do 40 m a teplým bielym do 30 m. Je určená pre kamerový systém na firmu, sklad, parkovisko, vjazd do areálu aj väčší rodinný pozemok, kde potrebujete po montáži presne nastaviť záber a v noci rozlíšiť osoby od vozidiel.
Motorický objektív 2,7–13,5 mm mení záber zo 108° na 30°, takže jedna NC961+ zvládne prehľad dvora aj detail brány z jedného miesta.
Pre koho je kamera určená
- Prevádzky a sklady: priečelie, nakladacie rampy, vstupy pre zamestnancov a dodávateľov.
- Parkoviská a vjazdy: prehľad o vozidlách, kontrola brány, dokumentácia nelegálneho státia.
- Výrobné areály a dvory: perimeter, stráženie vstupu mimo prevádzkového času.
- Správcovia objektov a spoločenstvá vlastníkov bytov: bytový dom, garáže, dvory; kamera s dosahom a dobrým obrazom v protisvetle.
- Rodinné domy s veľkým pozemkom: tam, kde sa jedna kamera s premenlivým záberom oplatí viac ako dve s pevným objektívom.
Hlavné prednosti
- 8 Mpx pri 25 sn./s s rozlíšením 3840 × 2160; z jedného obrazu možno neskôr vystrihnúť detail.
- Motorický objektív 2,7–13,5 mm s autofokusom: uhol záberu plynulo od 108° do 30° vodorovne.
- Dvojité prisvietenie: infračervené do 40 m pre nenápadný nočný dohľad a teplé biele svetlo do 30 m pre farebný obraz po zotmení.
- WDR 120 dB pre protisvetlo pri vjazdoch, presklených halách a bránach.
- Videoanalýza osôb a vozidiel vrátane počítania prechodov, detekcie EČV, odložených predmetov a tepelnej mapy.
- PoE 802.3af – jediný kábel, žiadna zásuvka pri kamere.
- Otvorené protokoly: ONVIF 24.12 (Profile S/T/G/M), RTSP, RTMP, P2P.
- Zabudovaný mikrofón a slot na kartu microSD až 512 GB.
Koľko Mpx potrebuje kamerový systém: hustota pixelov na meter
Koľko Mpx potrebujete, určuje vzdialenosť a účel záberu: 8 Mpx dáva na šírku 3864 bodov a z toho sa počíta hustota na meter. Na hodnotenie sa v odbore používa metodika DORI, ktorá stanovuje, koľko bodov na meter scény je potrebných na detekciu (zhruba 25 px/m), pozorovanie (62 px/m), rozpoznanie (125 px/m) a identifikáciu osoby (250 px/m).
Tabuľka nižšie je vypočítaná z uhlov 108° a 30° a z 3864 bodov na šírku. Uvedené hodnoty sú orientačné geometrické výpočty bez zohľadnenia kvality optiky a svetla:
| Poloha zoomu | Vzdialenosť | Šírka záberu | Hustota (px/m) |
|---|---|---|---|
| široký záber 108° | 5 m | asi 13,8 m | asi 279 |
| široký záber 108° | 10 m | asi 27,5 m | asi 139 |
| široký záber 108° | 20 m | asi 55 m | asi 70 |
| široký záber 108° | 30 m | asi 83 m | asi 46 |
| úzky záber 30° | 10 m | asi 5,4 m | asi 716 |
| úzky záber 30° | 20 m | asi 10,7 m | asi 358 |
| úzky záber 30° | 30 m | asi 16,1 m | asi 239 |
| úzky záber 30° | 40 m | asi 21,4 m | asi 179 |
Z tabuľky vyplýva praktická vec: pri vjazde vzdialenom 20 m obsiahne úzky záber jeden až dva rady vozidiel pri hustote, ktorá dovoľuje rozpoznanie aj identifikáciu, zatiaľ čo široký záber z tej istej vzdialenosti slúži na prehľad. S pevným objektívom 2,8 mm by ste na obe úlohy potrebovali dve kamery. Zoom 5x navyše dovolí zmeniť záber na diaľku, keď sa prestavia regály alebo parkovacie miesta.
Kam kameru umiestniť vo firme a v areáli
Vjazd a brána
Kameru upevnite na stĺp, štít alebo konzolu v osi príjazdu, nie kolmo naň. Výška asi 3 až 4 m zabráni zakrytiu vozidlami a uhol nadol nesmie byť taký strmý, aby sa zmenšila čitateľná vzdialenosť. Ak potrebujete čítať EČV, kamera potrebuje vidieť tabuľku pod malým uhlom, vozidlá nesmú ísť príliš rýchlo a v noci je potrebné svetlo, ktoré nesvieti priamo do kamery.
Parkovisko
Na parkovisku sa osvedčuje široký záber na prehľad a funkcia prekročenia čiary, ktorá upozorní na vjazd mimo prevádzkového času.
Sklad a rampa
Dve kamery s pohľadom pozdĺž priečelia dokážu sledovať nakladaciu rampu aj okolie brán. Presklené haly, kde je protisvetlo od rána do večera, majú z WDR 120 dB najväčší úžitok. V interiéri veľkého skladu zvážte teplé biele svetlo len tam, kde nikoho neruší a smie byť zapnuté.
Rodinný pozemok
Duálne prisvietenie umožňuje zvoliť nenápadný infračervený režim, alebo teplé svetlo s farebným obrazom.
Noc: infračervené aj teplé prisvietenie
Kamera má dve infračervené diódy a dve diódy teplého bieleho svetla. Prisvietenie možno nastaviť na tri režimy: IR (obraz je čiernobiely a nenápadný), teplé svetlo (farebný obraz a viditeľné svetlo) alebo Smart Hybrid, keď kamera podľa scény sama prepína. Rozhodnutie závisí od miesta. Pri vjazde do firmy farebný obraz uľahčí rozlíšenie farieb vozidiel a oblečenia. Pri okne susedného domu alebo v štvrti, kde svetlo ruší, sa hodí IR. Teplé svetlo do 30 m zároveň ukazuje, že je miesto strážené.
Citlivosť podľa výrobcu dosahuje 0,005 lx vo farebnom režime (F1.6), 0 lx s teplým svetlom alebo s IR prisvietením. Automatický IR-CUT filter prepína denný a nočný režim, takže farby zodpovedajú dennej dobe.
Svetelné znečistenie a susedia
Teplé svetlo nemieri do okien susedov. Ak kamera svieti na pozemok vedľa, prepnite ju na IR alebo vymedzte zóny v ponuke.
Ochrana pred protisvetlom a odleskami
Snímač SONY STARVIS 1/2,8" so zadným osvetlením spolu s funkciami WDR 120 dB, BLC, HLC a 3D redukciou šumu zvláda protisvetlo pri vjazde do haly alebo pri kamerách smerujúcich proti zapadajúcemu slnku. WDR zlučuje viac expozícií, takže sa zachová kresba v tmavých aj svetlých častiach obrazu. HLC potlačí prepálené miesta, napríklad svetlomety. Kamera navyše vie detegovať zmenu scény a zakrytie, čo pomôže pri pokuse o sabotáž.
Videoanalýza: osoby a vozidlá namiesto planých poplachov
Detekcia pohybu v NC961+ rozlišuje osoby, vozidlá a nemotorové vozidlá. Kamera NC961+ podporuje:
- narušenie oblasti a prekročenie virtuálnej čiary s rozlíšením osoby, vozidla a nemotorového vozidla;
- vstup do oblasti a jej opustenie;
- postávanie a zhromažďovanie osôb;
- detekciu pohybu s rozpoznaním osôb, vozidiel a nemotorových vozidiel;
- počítanie prechodov cez virtuálnu čiaru;
- detekciu tváre;
- detekciu EČV a nelegálneho parkovania;
- detekciu odloženého a odobratého predmetu;
- tepelnú mapu, ktorá ukazuje najfrekventovanejšie miesta záberu.
Dôležité obmedzenie: detekcia tváre sa pri zapnutí nedá kombinovať s ostatnými AI funkciami. Ako sa udalosti spracujú (záznam, oznámenie, iná akcia), záleží od nastavenia kamery, rekordéra a verzie firmvéru.
Na čo sa hodí ktorá funkcia
| Funkcia | Typické použitie |
|---|---|
| Prekročenie čiary | plot, brána, hranica parkoviska po zatváracej dobe |
| Narušenie oblasti | zakázaná zóna, zadný dvor, plocha pri rampe |
| Postávanie, zhromažďovanie | zastavovanie osôb pri vchode, pri sklade, pri automatoch |
| Počítanie prechodov | štatistika vstupov, vyťaženie prevádzky |
| Odložený a odobratý predmet | ochrana tovaru, odložený balík, odcudzené vybavenie |
| Tepelná mapa | kade chodia ľudia, kde sa zdržujú, ako upraviť rozmiestnenie |
| EČV a nelegálne parkovanie | kontrola vjazdu, státie na vyhradenom mieste |
Pravidlá nastavte na živom zábere a citlivosť doladte počas prvého týždňa prevádzky.
Záznam: koľko miesta na disku vyžaduje 8 Mpx
Hlavný prúd 3840 × 2160 pri 25 sn./s je dátovo náročnejší ako Full HD. Jeden megabit za sekundu zodpovedá zhruba 10,8 GB denne. Príklad, ktorý si môžete prepočítať podľa skutočného nastavenia:
| Počet kamier | Dátový tok na kameru | Denne spolu | Disk 4 TB vystačí zhruba na |
|---|---|---|---|
| 2 | 6 Mbit/s | asi 130 GB | 30 dní |
| 4 | 6 Mbit/s | asi 259 GB | 15 dní |
| 4 | 8 Mbit/s | asi 346 GB | 11 dní |
| 8 | 6 Mbit/s | asi 518 GB | 7 dní |
| 8 | 8 Mbit/s | asi 691 GB | 5 dní |
Čísla 6 a 8 Mbit/s sú príklady, nie vlastnosti kamery. Skutočnú hodnotu určíte v nastavení: kodek H.265 alebo H.265+ šetrí miesto oproti H.264, nižšie snímkovanie a záznam len pri udalosti dobu archívu výrazne predĺžia. Archív dlhší ako týždeň zvyčajne pre firmu znamená disk s kapacitou 4 TB alebo viac, prípadne viac diskov v rekordéri.
Záznam na kartu v kamere
Slot je prístupný zvonka, podporuje microSD, microSDHC a microSDXC do 512 GB. Podľa údajov karty produktu vystačí pri 8 Mpx približne 16 dní na karte 512 GB, 8 dní na 256 GB, 4 dni na 128 GB a 2 dni na 64 GB. Karta nie je v cene. Využijete ju ako zálohu pri výpadku siete alebo rekordéra. Ako hlavné úložisko vo firme ju neodporúčame, pretože karta má obmedzený počet zápisov a stratí sa spolu s kamerou pri krádeži.
Režimy záznamu a vyhľadávanie
- ručné spustenie;
- podľa týždenného kalendára;
- podľa detekcie pohybu;
- podľa udalostí z videoanalýzy.
Záznam možno vyhľadať podľa kalendára, pohybu alebo AI udalosti, prehrávať bežne, zrýchlene aj spomalene a zálohovať cez sieť a aplikáciu.
Sieť, napájanie a rekordér
Pri ôsmich kamerách 8 Mpx rozhoduje o plynulosti hlavne sieť: switch s gigabitovým uplinkom a rekordér s dostatočnou priepustnosťou. Pri návrhu strážte tri veci.
1. Priepustnosť siete
Kamera má rozhranie 10/100 Mb/s. Osem kamier po 8 Mbit/s dáva dohromady 64 Mbit/s a spojenie switcha s rekordérom s rýchlosťou 100 Mb/s je tak takmer zaplnené, aj keď nie je použitá rezerva pre náhľad a prehrávanie. Pri väčších inštaláciách preto zvoľte switch s gigabitovým uplinkom; rekordéry nemajú vstavané PoE, kamery napája vždy externý PoE switch.
2. Výkon rekordéra
Rekordér musí 8Mpx prúdy z viacerých kamier nielen prijať, ale aj dekódovať a zobraziť. V dátovom liste nájdete maximálny prichádzajúci dátový tok a počet dekódovaných kanálov v rozlíšení 8 Mpx. Ak sa blíži súčtu dátových tokov kamier, znížte dátový tok hlavného streamu alebo rozdeľte kamery medzi dva rekordéry. Pre systémy s kamerami ZONEWAY sa ponúka set so štyrmi kamerami NC961+, ktorý už obsahuje rekordér a PoE switch.
3. Príkon a PoE switch
Kamera podľa výrobcu odoberá pri 12 V asi 700 mA, teda okolo 8,4 W, a štandard PoE 802.3af ponúka na port až 15,4 W. Pre malé systémy sa hodí PoE switch 8+1 s deviatimi portmi, z ktorých osem dáva napájanie. Pri dlhších trasách a teplom svetle zapnutom celú noc počítajte s rezervou PoE rozpočtu. Celkový príkon všetkých portov nesmie prekročiť rozpočet switcha.
Do firemnej siete sa kamera začlení bez úprav: podporuje IPv4 aj IPv6, 802.1x na overenie zariadenia na porte switcha, QoS na uprednostnenie videa a SNMP na dohľad správcu siete. Oneskorenie obrazu v miestnej sieti je okolo 300 ms. Slot microSD (SDHC/SDXC do 512 GB) je prístupný zvonka, takže kartu vymeníte bez demontáže kamery z fasády. Menu kamery je v češtine a v rade ďalších jazykov, napríklad v poľštine, maďarčine alebo ukrajinčine.
Kabeláž a UPS
- kábel UTP s medenými vodičmi a dĺžkou do 100 m na úsek, vo vonkajšom prostredí v chráničke;
- pri väčších vzdialenostiach switch v medzirozvádzači alebo PoE extender;
- záložný zdroj UPS pre rekordér a switch, aby záznam neprerušil krátky výpadok;
- zapojenie do uzamykateľného rozvádzača, kam nemá prístup nepovolaná osoba.
Správa z počítača, tabletu a telefónu
Pre viac kamier v kancelárii či u správcu objektu je praktický program iVMS-320 pre Windows a macOS (živé sledovanie, prehrávanie, archivácia, správa zariadení). Pre telefón a tablet je tu aplikácia V247 pre Android a iOS; zariadenia si uložíte do účtu a po prihlásení na druhom telefóne sa objavia znova bez nového nastavovania. Pripojenie prebieha cez verejnú IP adresu, P2P podľa sériového čísla alebo prihlásením do účtu. Obraz možno otvoriť aj v prehliadači Edge, Chrome, Firefox alebo Safari.
V247 ponúka živý obraz v dvoch kvalitách, prehrávanie, vyhľadávanie a zálohovanie záznamu, upozornenia na udalosti, ukladanie snímok a záloh do telefónu a základnú konfiguráciu. Pri podpore zariadenia funguje aj počúvanie zvuku a obojsmerná komunikácia. Označenie BITVISION sa v starších návodoch vzťahuje na staršiu aplikáciu; pri novej inštalácii používajte V247.
Integrácia do existujúceho systému
Kamera podporuje otvorené štandardy, takže ju možno začleniť do systému, ktorý už vo firme beží:
- ONVIF Profile S, T, G a M – pripojenie do kompatibilných NVR a systémov na správu videa;
- RTSP a RTMP – priamy stream do iných programov;
- NAS a softvér tretích strán – podľa údajov karty sa kamera dá napojiť napríklad na Synology Surveillance Station, Blue Iris alebo Milestone XProtect;
- inteligentné budovy – podľa karty prostredníctvom otvorených protokolov do Home Assistant, Loxone a Fibaro Home Center;
- P2P – vzdialený prístup bez verejnej IP adresy.
Kamera podporuje ONVIF 24.12 (Profile S, T, G a M) a RTSP; rozšírené AI udalosti sa v cudzom rekordéri nemusia zobraziť rovnako ako v rekordéri ZONEWAY.
Ochrana osobných údajov a bezpečnosť dát
Pre prevádzku vo firme sa hodia tri súkromné masky v kamere (zakrytie susedného pozemku alebo chodníka), samostatné účty používateľov v rekordéri a prepisovanie najstaršieho záznamu, aby sa záznam neuchovával dlhšie, ako je potrebné.
Výrobca pri kamere uvádza splnenie požiadaviek NDAA, GDPR a pripravenosť pre NIS2 spolu s certifikáciami ISO, EMC, FCC, CE a RoHS.
IP kamerové systémy: kde NC961+ v reťazci zapadá
Do IP kamerových systémov patria kamery, sieťový switch, rekordér alebo server a softvér pre obsluhu. NC961+ plní úlohu „oka“, ktoré si samo spracuje obraz, ale rozhodovanie o archíve, prístupoch a upozorneniach prebieha v rekordéri a v aplikácii. Vďaka otvoreným protokolom nie ste viazaní na jedného výrobcu rekordéra; napriek tomu odporúčame všetky prvky jednej rady, pretože sa tak najľahšie využijú rozšírené funkcie analýzy a jednotná správa používateľov.
Kamera dokáže aj samostatnú prevádzku: zapíše na kartu, odošle e-mail alebo snímku na FTP. To sa hodí pre menšie výdajné miesto alebo objekt, kde rekordér ešte nie je a investícia sa rozloží do dvoch krokov.
Inteligentné kamerové systémy: čo kamera vie sama a čo až s rekordérom
Pri NC961+ je potrebné rozlíšiť dve veci. Samotná kamera má integrovaný čip pre AI/IVA, ktorý rozlišuje osoby a vozidlá a ohlasuje udalosti podľa pravidiel (prekročenie čiary, narušenie oblasti, postávanie). Rekordér potom s udalosťami pracuje: ukladá ich do kalendára záznamu, umožňuje vyhľadať ich v archíve a odosiela upozornenia. Pri cudzom rekordéri sa rozsah funkcií môže líšiť, preto je potrebné skontrolovať, ktoré udalosti dokáže prijať cez ONVIF.
- V kamere: definícia zón a čiar, triedy objektov, citlivosť, plán aktivácie.
- V rekordéri: vyhľadanie udalostí, hromadná záloha, používateľské práva, zobrazenie na viacerých monitoroch.
- V aplikácii: oznámenia, živý obraz, rýchle stiahnutie snímky alebo klipu.
Montáž kamerových systémov s 8Mpx kamerami: na čo sa pripraviť
Kabeláž sa od HD systému nelíši: UTP kábel s konektorom RJ45, PoE 802.3af, kovové telo s krytím IP67. Prevádzková teplota −30 °C až +60 °C postačí na fasádu aj do nevykurovanej haly bez ďalšieho krytu.
- Prieskum miesta: zistiť výšky, podklad na kotvenie, prípojku prúdu k rozvádzaču a prechody káblov.
- Technika: rebrík alebo plošina pri montáži vo výške 3 až 4 m, vŕtačka, utesnenie priechodiek.
Ponuku montáže a servis vrátane orientačného cenníka nájdete na stránke montáže, cenník služieb a referencie.
Z našej praxe s kamerami NC961+
NC961+ dodávame samostatne aj v sete s rekordérom NVR3016 a PoE switchom 8+1. Pri systémoch s viacerými kamerami 8 Mpx strážte súčet dátových tokov: hlavný prúd nechajte v H.265 alebo H.265+ s premenlivým dátovým tokom a na živý náhľad na mobile používajte vedľajší prúd 1280 × 720.
V ponuke kamerového systému s montážou z marca 2026 sme systém postavili na NC961+ práve kvôli motorickému objektívu 2,7–13,5 mm so zoomom 5x a automatickým ostrením, funkcii WDR pre protisvetlo a napájaniu aj dátam po jedinom UTP kábli cez PoE.
Pri montážach na stĺp alebo vysoký štít zákazníkov vopred upozorňujeme, že býva potrebná plošina, a tá stojí nemalé peniaze. Motorický zoom 5x je v takejto situácii výhoda: záber sa doladí z mobilu alebo z rekordéra a na kameru už nie je potrebné liezť.
Detekciu tváre berte ako samostatný režim: keď ju zapnete, ostatné AI funkcie (čiara, oblasť, počítanie prechodov) súbežne nebežia. Pre vjazd a perimeter preto zvyčajne nechávame zapnuté pravidlá pre osoby a vozidlá. Obraz si priamo z kamery vezmete aj bez rekordéra cez RTSP: rtsp://IP_kamery:554/0 je hlavný prúd, rtsp://IP_kamery:554/1 vedľajší.
Najčastejšie ťažkosti a ich príčiny
| Prejav | Pravdepodobná príčina | Čo skúsiť |
|---|---|---|
| Obraz v noci je biely a rozmazaný | prisvietenie sa odráža od blízkej plochy, pavučina na kryte | posunúť kameru, očistiť kryt, prepnúť na teplé svetlo alebo znížiť IR |
| Kamera občas „vypadáva“ zo siete | príliš dlhý alebo lacný kábel, preťažený switch | skrátiť úsek, vymeniť kábel za medený, skontrolovať PoE rozpočet |
| Rekordér sa zasekáva pri prehrávaní | súčet dátových tokov presahuje kapacitu rekordéra | znížiť dátový tok alebo snímkovanie hlavného streamu |
| Veľa planých udalostí | príliš citlivé zóny, pohybujúca sa vegetácia | zúžiť zónu, zapnúť rozlíšenie osôb a vozidiel |
| Farebný nočný režim sa nezapína | prisvietenie nastavené na IR | zvoliť teplé svetlo alebo Smart Hybrid |
| Pomalý živý obraz na mobile | zobrazený hlavný prúd cez slabé pripojenie | prepnúť na vedľajší prúd s nižším rozlíšením |
Čo nastaviť pred montážou a po nej
- Naplánujte trasy káblov a umiestnenie kamier, skontrolujte dĺžky do 100 m.
- Kameru dočasne pripojte k PoE switchu, nájdite ju v sieti a nastavte statickú IP adresu mimo rozsahu DHCP.
- Zmeňte predvolené heslo a nastavte čas s NTP.
- Upevnite kameru do cieľovej polohy a pri živom obraze nastavte zoom a autofokus bez rozoberania krytu.
- Vyberte režim prisvietenia (IR, teplé svetlo, Smart Hybrid).
- Zadajte privátne masky a zóny pre AI pravidlá.
- Pridajte kameru do rekordéra cez ONVIF a nastavte režimy záznamu.
- Pridajte zariadenie do aplikácie V247, vyskúšajte oznámenia a prístup mimo siete.
- Uložte konfiguráciu kamery a zálohu nastavenia rekordéra.
Príklad zostavy pre prevádzku so skladom a parkoviskom
| Miesto | Úloha | Zoom a prisvietenie |
|---|---|---|
| Vjazd do areálu | vozidlá, EČV, brána | užší záber, IR alebo teplé svetlo podľa okolia |
| Čelo skladu a rampa | nakladanie, vstup zamestnancov | stredný záber, WDR pri presklených vrátach |
| Roh parkoviska | prehľad o parkovacích miestach, nelegálne parkovanie | široký záber, IR |
| Zadný plot | prekročenie čiary mimo prevádzky | stredný záber, Smart Hybrid |
Takýto systém má štyri kamery, rekordér, externý PoE switch, disk podľa tabuľky vyššie, UPS a router pre vzdialený prístup. Ak nechcete systém navrhovať sami, využite montáže, cenník služieb a referencie; inštaláciu vykonáme na kľúč vrátane nastavenia rekordéra a aplikácie.
Kedy sa 8 Mpx oplatí a kedy postačí menej
Osem megapixelov sa oplatí pri širokých záberoch, kde je cieľom prehľad aj detail zároveň: nádvorie, parkovisko, vjazd do areálu, dlhé priečelie. Pri úzkej chodbe, kde sa osoba pohybuje pár metrov od kamery, postačí aj menšie rozlíšenie a ušetríte miesto na disku.
Pri plánovaní odporúčame počítať s rezervou: aj keď dnes obstarávate štyri kamery, router, switch a rekordér vyberajte tak, aby sa dali doplniť ďalšie. Pridanie ôsmej kamery do systému, ktorý má iba štyri vstupy, znamená výmenu rekordéra, a to je drahšie ako správne zvolená veľkosť hneď na začiatku.
Ak kameru použijete na dvore pri rodinnom dome, využijete hlavne motorický zoom a farebný nočný režim; pokročilé funkcie, ako počítanie prechodov alebo tepelnú mapu, skôr uvítajú prevádzky.
Obsah balenia, nutné a odporúčané príslušenstvo
Podľa podkladov výrobcu sa napájací zdroj 12 V ani pamäťová karta nedodávajú. Presný zoznam montážneho materiálu v škatuli si u predajcu overte pred objednávkou.
- Nutné: UTP kábel, externý PoE switch (rekordér PoE porty nemá), sieť s routerom.
- Odporúčané: rekordér NVR, disk, UPS, rozvádzač.
- Voliteľné: microSD karta pre záložný záznam, montážna konzola alebo stĺpový držiak podľa miesta.
Návody, aplikácie a softvér
- Návod v češtine ku kamerám ZONEWAY;
- Technický list NC961+ (PDF) s rozmerovým výkresom;
- Vyhlásenie o zhode NC961+ (PDF);
- Návod k IP kamerám v češtine – zapojenie, záznam, vzdialený prístup;
- Ďalšie návody, softvér a utility;
- V247 pre Android a V247 pre iPhone a iPad;
- Dokumentácia CGI, SDK a RTSP.
Technická špecifikácia ZONEWAY NC961+
| Kamera a obraz | |
|---|---|
| Model | ZONEWAY NC961+, vonkajšia dome kamera tvaru turret s motorickým zoomom a hybridným prisvietením (IR a teplé biele svetlo) |
| Snímač | SONY STARVIS 1/2,8" CMOS, zadné osvetlenie (BSI), progresívne snímanie |
| Rozlíšenie | 8 Mpx (4K), efektívne 3864 × 2192 bodov |
| Uzávierka | automatická, 1/3 až 1/100 000 s |
| Minimálne osvetlenie | farebne 0,005 lx (F1.6, AGC zapnuté); 0 lx s teplým svetlom; 0 lx čiernobielo s IR prisvietením |
| Odstup signálu od šumu | 60 dB |
| Norma videa | PAL / NTSC, výstup sieťový (IP) |
| Deň a noc | automatické prepínanie s IR-CUT filtrom; farebné nočné videnie Full Color s teplým bielym svetlom |
| Dynamika | WDR 120 dB, BLC, HLC, ROI |
| Koridorový režim | áno, obraz na výšku pre chodby a úzke priestory |
| Nastavenie obrazu | sýtosť, jas, kontrast, ostrosť, zrkadlenie, 3D redukcia šumu, vyváženie bielej, potlačenie blikania, detekcia zakrytia, detekcia zmeny scény |
| Súkromné masky | 3 obdĺžnikové zóny |
| Objektív a prisvietenie | |
| Objektív | motorický varifokálny 2,7–13,5 mm, 5x optický zoom, rozlíšenie 8 Mpx, autofokus |
| Clona | F1.6 až F3.3 |
| Zorné uhly | vodorovne 108° až 30°, zvisle 59° až 18°, uhlopriečne 130° až 34° |
| Prisvietenie | hybridné: 2 IR diódy a 2 diódy teplého bieleho svetla |
| Dosah | IR do 40 m, teplé svetlo do 30 m |
| Režimy | IR, teplé svetlo, inteligentný hybridný režim; riadenie automatické, ručné alebo časované |
| Video, zvuk a záznam | |
| Kodeky | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Hlavné prúdy | 3840 × 2160 pri 25 sn./s; 2560 × 1440 pri 25 sn./s; 1920 × 1080 alebo 1280 × 720 pri 25 sn./s |
| Vedľajšie prúdy | 1280 × 720 pri 25 sn./s; 720 × 480 pri 25 sn./s |
| Zvuk | vstavaný mikrofón, G.711A/U, AAC, MP2L2 |
| Oneskorenie | 300 ms v miestnej sieti |
| Ukladanie | microSD v kamere, NVR, CMS alebo cez web; režimy ručný, kalendár, pohyb, AI udalosti |
| Prehrávanie | bežné, pauza, krokovanie, zrýchlené a spomalené; zálohovanie cez LAN a aplikáciu podľa spôsobu záznamu a firmvéru |
| Inteligentné funkcie | |
| Videoanalýza | narušenie oblasti, prekročenie čiary, vstup a výstup z oblasti, počítanie prechodov – s triedami osoba, vozidlo, nemotorové vozidlo; postávanie, zhromažďovanie |
| Pohyb | s rozlíšením osôb, vozidiel a nemotorových vozidiel |
| Tvár | detekcia tváre (pri zapnutí nemožno súbežne používať ostatné AI funkcie) |
| Vozidlá | detekcia EČV, nelegálne parkovanie podľa tvaru vozidla a EČV |
| Predmety a mapa | odložený a odobratý predmet, tepelná mapa |
| Sieť | |
| Port | RJ-45, 10/100Base-T |
| Protokoly | TCP/IP, IPv4/v6, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTMP, RTCP, PPPoE, NTP, SMTP, UDP, SNMP, QoS, 802.1x |
| ONVIF | 24.12, Profile S/T/G/M |
| RTSP | rtsp://IP_kamery:554/0 hlavný prúd; rtsp://IP_kamery:554/1 vedľajší prúd |
| Kompatibilita | NVR, VMS a NAS s podporou ONVIF alebo RTSP; P2P |
| PoE | vstavané, IEEE 802.3af |
| Prehliadače a zariadenia | Microsoft Edge, Chrome, Firefox, Safari; iPhone a Android |
| Programy | V247 (predtým BitVision) pre Android a iOS, iVMS-320 pre Windows a macOS, v češtine |
| Rozhrania a prevedenie | |
| Zvuk | vstavaný mikrofón |
| Karta | externe prístupný slot microSD/SDHC/SDXC, max. 512 GB, karta nie je súčasťou |
| Reset | tlačidlo je k dispozícii |
| Telo | kovové, pre vonkajšiu inštaláciu |
| Krytie | IP67 |
| Napájanie | PoE 802.3af alebo 12 V DC ±10 % pri asi 700 mA; zdroj nie je súčasťou |
| Prevádzková teplota | −30 °C až +60 °C, vlhkosť do 95 % RH |
| Skladovanie | −30 °C až +60 °C, vlhkosť do 95 % RH |
| Rozmery | priemer 115 mm, výška 113 mm |
| Hmotnosť | asi 600 g (s obalom asi 800 g) |
| Jazyky ponuky | čeština, angličtina, poľština, maďarčina, ukrajinčina, francúzština, taliančina, španielčina, portugalčina, hebrejčina, arabčina, vietnamčina, thajčina, kórejčina, japončina, čínština zjednodušená aj tradičná |
| Uvádzaná zhoda | GDPR, NDAA, pripravenosť na NIS2, ISO, EMC, FCC, CE, RoHS |
Obrázky a ukážky










Softvér, návody a súbory na stiahnutie
- Stručný návod k IP kamere (v angličtine, PDF)
- PC program iVMS-320 pre Windows, macOS a Linux (stránky výrobcu softvéru)
- Search Tool – vyhľadanie kamier a rekordérov v sieti a zmena IP adresy
- Softvér, utility a dokumentácia ZONEWAY na stiahnutie na zoneway.cz
- Firmvér pre IP kamery ZONEWAY
- Manuály a rýchle návody k softvéru (v angličtine)
Často kladené otázky ku kamere ZONEWAY NC961+
Je 8Mpx kamera vhodná ako profesionálny kamerový systém pre firmu?
Áno, ak k nej zvolíte zodpovedajúcu sieť a rekordér. Kamera ponúka ONVIF s profilmi S, T, G a M, analýzu osôb a vozidiel, WDR 120 dB a kovové telo IP67, čo sú parametre vhodné pre firemné nasadenie. O kvalite rozhoduje aj správne nastavenie a dimenzovanie rekordéra, disku a PoE switcha.
Koľko Mpx potrebuje kamerový systém na parkovisko alebo vjazd?
Záleží od vzdialenosti a účelu. Na identifikáciu osoby sa bežne udáva približne 250 bodov na meter, na rozpoznanie zhruba 125. Pri úzkom zábere 30° dosiahne kamera NC961+ asi 358 bodov na meter vo vzdialenosti 20 m a asi 239 bodov na meter vo vzdialenosti 30 m. Pri 108° na 20 m vychádza len asi 70 px/m – prehľad, nie detail.
Ako dlho vystačí disk pri zázname 8Mpx kamier?
Jeden megabit za sekundu zaberie asi 10,8 GB denne. Štyri kamery po 8 Mbit/s teda zapíšu zhruba 346 GB za deň a disk 4 TB vystačí na asi 11 dní nepretržitého záznamu. Záznam len pri udalosti alebo nižší dátový tok dobu predĺžia.
Kedy použiť IR prisvietenie a kedy teplé biele svetlo?
Infračervené svetlo je pre ľudské oko neviditeľné a obraz je čiernobiely. Teplé biele svetlo je viditeľné, dáva farebný obraz a pôsobí odstrašujúco. Kamera dovoľuje zvoliť jeden z režimov alebo nechať riadiť hybridný režim automaticky. Dosah IR je 40 m, bieleho svetla 30 m.
Je nutné kamerový systém registrovať na úrade na ochranu osobných údajov?
Nie, nariadenie GDPR registráciu kamerového systému nevyžaduje. Prevádzkovateľ kamier je však povinný dodržať zásady GDPR: účel, primeraný rozsah, informovanie osôb a zabezpečenie záznamu.
Môžem kameru pripojiť do cudzieho rekordéra alebo NAS?
Áno, cez ONVIF alebo RTSP. Podľa údajov uvedených pri kamere ju možno zapojiť aj do programov typu Synology Surveillance Station, Blue Iris alebo Milestone. Kompatibilitu skúšajte na jednom kuse, hlavne pri rozšírených analytických udalostiach.
Funguje detekcia EČV a kedy je spoľahlivá?
Kamera podporuje detekciu EČV a nelegálneho parkovania. Úspešnosť určujú uhol pohľadu, rýchlosť vozidla, osvetlenie a čistota tabuľky. Na kontrolu vjazdu umiestnite kameru pozdĺž príjazdu, s miernym sklonom, a skúšajte funkciu za denného aj nočného svetla.
Čo ak potrebujem kameru zapojiť bez PoE switcha?
Kameru možno napájať zdrojom 12 V DC (±10 %), ten ale nie je súčasťou dodávky a nezabezpečuje dátové pripojenie, teda sieťový kábel je potrebný aj tak. Pri dlhších trasách je rozumnejšie PoE, keď postačí jediný kábel.
Ako overím, že je záznam použiteľný ako dôkaz?
Nastavte presný čas so serverom NTP, zabezpečte, aby sa záznam nedal ľahko zmazať, a obmedzte prístup. Na odovzdanie orgánom zálohujte konkrétny úsek vo formáte, ktorý zvládne prehrávač v počítači, a uložte ho s údajmi o mieste a čase.
Ako kameru nastaviť na zoom pri montáži?
Kameru zapojte, otvorte živý obraz v aplikácii alebo prehliadači, držte ju v mieste montáže a nastavte zoom podľa záberu. Potom použite automatické zaostrenie.
Obsah spracoval Ing. Václav Turek, technik.
Technické parametre ZONEWAY NC961+
| Kamera | |
|---|---|
| Model | ZONEWAY NC961+ |
| Typ kamery | vonkajšia IP dome kamera (tvar turret) s motorickým zoomom a hybridným prísvitom – IR a teplé biele svetlo |
| Obrazový snímač | 1/2,8" SONY STARVIS CMOS so zadným osvetlením (Back-Illuminated, BSI) |
| Rozlíšenie | 8 Mpx (4K) |
| Efektívny počet pixelov | 3864 (H) × 2192 (V) |
| Elektronická uzávierka | automatická, 1/3 – 1/100 000 s |
| Minimálne osvetlenie | farebne 0,005 lx (F1.6, AGC ON); 0 lx so zapnutým bielym svetlom; čiernobielo 0 lx so zapnutým IR prísvitom |
| Odstup signál/šum | 60 dB |
| Snímanie | progresívne |
| TV systém | PAL / NTSC |
| Videovýstup | sieťový (IP) |
| Deň/noc | automatické prepínanie farebného a čiernobieleho režimu (IR-CUT filter) |
| Farebné nočné videnie | áno (Full Color) – s teplým bielym prísvitom |
| WDR | 120 dB – vyrovnanie veľkých jasových rozdielov v obraze |
| BLC | áno – kompenzácia protisvetla |
| Koridorový režim | áno – obraz na výšku pre chodby a úzke priestory |
| ROI | áno – vyššia kvalita kódovania vo zvolenej oblasti záujmu |
| Nastavenie obrazu | sýtosť, jas, kontrast, ostrosť, zrkadlenie, 3D NR (redukcia šumu), vyváženie bielej, potlačenie blikania, detekcia zakrytia kamery, HLC (potlačenie silných svetiel), detekcia zmeny scény |
| Privátne masky | 3 obdĺžnikové zóny |
| Objektív | |
| Ohnisková vzdialenosť | 2,7–13,5 mm, motorický varifokálny, 5x optický zoom |
| Zorný uhol | horizontálne 108°–30°, vertikálne 59°–18°, diagonálne 130°–34° |
| Clona | F1.6 – F3.3 |
| Zaostrovanie | automatické (autofokus) |
| Rozlíšenie objektívu | 8 Mpx |
| Prísvit | |
| Prísvit | hybridný: 2 × IR LED a 2 × LED teplého bieleho svetla |
| Dosah prísvitu | IR až 40 m, teplé biele svetlo až 30 m |
| Režimy prísvitu | IR, teplé svetlo alebo inteligentný režim (Smart Hybrid) |
| Riadenie prísvitu | automatické |
| Zapínanie prísvitu | inteligentné (Smart), ručné alebo časované |
| Video a audio | |
| Kompresia videa | H.264 / H.264+ / H.265 / H.265+ |
| Hlavný stream 1 | 3840 × 2160 pri 25 sn./s |
| Hlavný stream 2 | 2560 × 1440 pri 25 sn./s |
| Hlavný stream 3 | 1920 × 1080 alebo 1280 × 720 pri 25 sn./s |
| Vedľajší stream 1 | 1280 × 720 pri 25 sn./s |
| Vedľajší stream 2 | 720 × 480 pri 25 sn./s |
| Kompresia zvuku | G.711A/U, AAC, MP2L2 |
| Oneskorenie videa | 300 ms (v lokálnej sieti) |
| Záznam | na kartu microSD v kamere, do NVR, CMS alebo cez web |
| Režimy záznamu | manuálne, podľa kalendára, detekciou pohybu a AI udalosťami |
| Vyhľadávanie záznamu | podľa kalendára, detekcie pohybu a AI udalostí |
| Prehrávanie | Play, pauza, posun dopredu a dozadu, rýchle a spomalené prehrávanie |
| Zálohovanie | prostredníctvom LAN a aplikácie; dostupnosť konkrétnej funkcie závisí od spôsobu záznamu a firmvéru |
| Inteligentné funkcie / AI | |
| AI videoanalýza | narušenie oblasti, prekročenie čiary, vstup do oblasti a jej opustenie, počítanie prechodov čiarou – s rozlíšením osôb, vozidiel a nemotorových vozidiel; postávanie (loitering) a zhromažďovanie osôb |
| Detekcia pohybu | áno – s rozlíšením osôb, vozidiel a nemotorových vozidiel (menej falošných poplachov) |
| Detekcia tváre | áno (pri zapnutí nemožno súčasne používať ostatné AI funkcie) |
| Vozidlá | detekcia EČV, nelegálne parkovanie (podľa tvaru vozidla a EČV) |
| Predmety | detekcia odloženého a odobratého predmetu |
| Tepelná mapa | áno – prehľad najfrekventovanejších miest v zábere |
| Sieť | |
| Sieťové rozhranie | RJ-45, 10/100Base-T Ethernet |
| Protokoly | TCP/IP, IPv4/v6, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTMP, RTCP, PPPoE, NTP, SMTP, UDP, SNMP, QoS, 802.1x |
| ONVIF | ONVIF 24.12 (Profile S/T/G/M) |
| RTSP adresa streamu | rtsp://IP_kamery:554/0 – hlavný stream, rtsp://IP_kamery:554/1 – vedľajší stream |
| Kompatibilita | NVR, VMS a NAS s podporou ONVIF alebo RTSP |
| P2P | áno |
| PoE | interné, IEEE 802.3af |
| Webový prehliadač | Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox, Mac Safari |
| Mobilné zariadenia | iPhone, Android |
| Softvér | V247 pre Android/iOS, iVMS320 pre Windows/macOS – v češtine; predchádzajúce označenie mobilnej aplikácie BitVision |
| Rozhranie | |
| Audio | vstavaný mikrofón |
| Pamäťová karta | externe prístupný slot microSD/microSDHC/microSDXC (TF), max. 512 GB; karta nie je súčasťou |
| Tlačidlo reset | áno |
| Všeobecné | |
| Vyhotovenie | kovové telo na vonkajšiu inštaláciu |
| Krytie | IP67 (prachotesná, odolná proti vode) |
| IR-CUT filter | áno |
| Napájanie | 12 V DC ±10 %, približne 700 mA alebo PoE (IEEE 802.3af); napájací zdroj nie je súčasťou |
| Prevádzková teplota | −30 °C až +60 °C, vlhkosť max. 95 % RH |
| Skladovacia teplota | −30 °C až +60 °C, vlhkosť max. 95 % RH |
| Rozmery | Ø 115 × 113 (V) mm |
| Hmotnosť | približne 600 g (s obalom približne 800 g) |
| Jazyky menu | čeština, angličtina, poľština, maďarčina, ukrajinčina, francúzština, taliančina, španielčina, portugalčina, hebrejčina, arabčina, vietnamčina, thajčina, kórejčina, japončina, čínština (zjednodušená aj tradičná) |
| Certifikácie a pripravenosť | GDPR, NDAA, NIS2 ready, ISO, EMC, FCC, CE, RoHS |
Technicky dôležité vlastnosti
Motorický objektív s automatickým zaostrovaním umožňuje nastaviť záber bez mechanickej výmeny objektívu. WDR 120 dB pomáha v protisvetle, AI/IVA rozlišuje osoby a vozidlá pri vybraných pravidlách a PoE zjednodušuje kabeláž. Kovové vyhotovenie IP67 je určené na vonkajšiu inštaláciu; microSD karta ani 12 V napájací zdroj nie sú súčasťou.
- Technický list ZONEWAY NC961+ (PDF) – TU (všetky technické parametre a rozmerový výkres)
- EÚ vyhlásenie o zhode ELETUR – ZONEWAY NC961+ (PDF) – TU (značka CE: EMC, RoHS, vydala ELETUR s.r.o.)
- CZ návod ku kamerám ZONEWAY – na stiahnutie TU
- Návod k IP kamerám ZONEWAY (v češtine) – TU (zapojenie, nastavenie, záznam a vzdialený prístup)
- Stručný návod k IP kamere (anglicky, PDF) – TU
- PC program iVMS247 pre Windows, macOS a Linux – TU (odporúčaný pre rozhranie 6.0 aj 7.0: živý obraz, prehrávanie a zálohovanie záznamov)
- Mobilná aplikácia V247 pre Android – TU (Google Play, odporúčaná na vzdialený prístup)
- Mobilná aplikácia V247 pre iPhone a iPad – TU (App Store)
- Návody v češtine, softvér CMS, mobilné aplikácie a utility ZONEWAY – na stiahnutie TU
- Starší PC program iVMS320 pre Windows, macOS a Linux – TU (funguje ďalej, nové funkcie už nedostáva)
- Search Tool – vyhľadanie kamier a rekordérov v sieti, zmena IP adresy – TU
- Firmware pre IP kamery ZONEWAY – TU (zariadenie si najnovší firmvér vie nájsť a nainštalovať samo v menu; manuálnu aktualizáciu odporúčame konzultovať s našou technickou podporou)
- Manuály a rýchle návody výrobcu softvéru (anglicky) – TU
- Dokumentácia CGI, SDK a RTSP pre integráciu – TU
- Ďalší softvér, dokumentácia a technická podpora ZONEWAY (RTSP, ONVIF, zabudnuté heslo) – TU